Mac, Fidye yazılımı

 

Virüsler ile adı pek anılmayan hatta en güvenli işletim sistemi olarak lanse edilen OS X, bugün tarihinde bir ilk ile karşı karşıya kaldı. Transmission isimli torrent istemcisi, 2.84 sürümü ile Mac bilgisayarlara virüs bulaştırmayı başardı.

Mac tarihinde geçen Transmission virüsü, fidye amaçlı bir zararlı yazılım olarak karşımıza çıkıyor.

Transmission yazılımını yükledikten ortalama üç gün sonra aktif hale gelen bu KeRanger isimli virüs, kullanıcıların sabit disklerini şifreliyor. Sabit disklere olan erişimi engelleyen Transmission virüsü, bu engeli kaldırmak için kullanıcılardan para (fidye) istiyor.

Transmission ile bulaşan virüs için Apple hemen hamle yaparak uygulamanın sertifikasını iptal etti. Transmission kullanmak isteyenlerin ise uygulamanın 2.91 sürümünü yüklemeleri öneriliyor.

macfidye

 

Mac fidyevirüsünden kurtulmak için; ‘/Applications/Transmission.app/Contents/Resources/General.rtf’ veya ‘/Volumes/Transmission/Transmission.app/Contents/Resources/ General.rtf’ dosyalarını kontrol etmenizi öneririz.

Bu dosyalar varsa, virüs muhtemelen bulaşmıştır. Ayrıca “.kernel_pid”, “.kernel_time”, “.kernel_complete” veya “kernel_service” dosyalarını ~/Library directory bölümünden kontrol edin ve silin.

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest